Evenemang

Provningen blev en sådan succé att vi lyckades få Charlie att hålla en identisk provning även fredagen den 22 augusti kl. 18.00.

Provningen blev en sådan succé att vi lyckades få Charlie att hålla en identisk provning även fredagen den 22 augusti kl. 18.00.

En exklusiv whiskyprovning med The Balvenie

Whiskyprovning på Ardbeg Embassy – En exklusiv afton med The Balvenie

Välkommen till en oförglömlig provning på Ardbeg Embassy – hjärtat av whisky i Stockholm. Denna gång har vi äran att välkomna ingen mindre än Charlie Metcalfe, Global Brand Ambassador för The Balvenie, som rest hela vägen från Dufftown i Skottland för att leda oss genom denna whiskydoftande afton.

Under kvällen får du möjligheten att upptäcka det hantverk och den passion som gjort The Balvenie till en av världens mest hyllade single malts. Charles guidar dig genom flera unika uttryck ur destilleriets sortiment – från eleganta klassiker till sällsynta fatlagringar – och delar med sig av sin djupa kunskap, anekdoter och hemligheter från destilleriet.

Vi provar dessa sorter:

Balvenie 14 Bourbon Barrel

Balvenie 16YO Pineau Cask

Balvenie 25 YO

Balvenie 26YO Dark Barley

Balvenie Peat Week 14YO  2002

Charles Surprise One

Charles Surprise Two

Som alltid en varmrätt efter provningen.

Betalning sker via Swish till 123 331 8821 efter bekräftad plats .

Anmälan: chabbe@ardbegembassy.se

Arrangör: Ardbeg Embassy
Plats: Ardbeg Embassy Stockholm Västerlånggatan 68
Datum:
Tid:
Pris: 1095 kr